PROJEKT: Międzynarodowa konferencja “Instrumenty dęte drewniane. Historia | praktyka | dydaktyka”. W RAMACH PROGRAMU MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO „DOSKONAŁA NAUKA II”
Dofinansowany z budżetu państwa: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
W ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka II”
Nazwa i moduł wniosku: Doskonała Nauka II – Wsparcie konferencji naukowych
Numer Umowy: KONF/SP/0158/2024/02
Kwota dofinansowania: 183 095,00 zł
Całkowita wartość zadania: 203 645,00 zł
Termin rozpoczęcia realizacji projektu: 2024-12-15
Termin zakończenia realizacji projektu: 2026-12-15
Informacja o projekcie:
Celem projektu jest organizacja i realizacja międzynarodowej konferencji naukowo-artystycznej “Instrumenty dęte drewniane. Historia | praktyka | dydaktyka”, która odbywa się w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku cyklicznie.
Celem konferencji jest międzynarodowa debata połączona z aspektami praktycznymi, która dotyka zagadnień fundamentalnych dla grupy instrumentów dętych drewnianych, jak: twórczość przeznaczona na to medium, praktyka wykonawcza i aparat gry, współczesne techniki wykonawcze, budownictwo instrumentów, oraz najnowsze zagadnienia metodyczne. Dodatkowym elementem będzie wzbogacenie problematyki o zagadnienia z psychologii, pedagogiki i fizjoterapii. Wydarzenie ma również na celu promocję instrumentów dętych drewnianych oraz działalności Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Konferencja pozwoli określić pozycję polskiej nauki i wykonawstwa dotyczących instrumentów dętych drewnianych, w kraju i poza jego granicami. W konferencji wezmą udział wykładowcy i prelegenci – przedstawiciele uczelni krajowych i zagranicznych. Odbiorcami wydarzenia będą: nauczyciele szkolni, akademiccy, doktoranci, uczniowie i studenci, melomani oraz inne osoby zainteresowane ową problematyką. Wymiana doświadczeń oraz wiedzy naukowo-praktycznej na najwyższym światowym poziomie stanowi kluczowe ogniwo kształcenia i rozwoju zarówno dla czynnych uczestników konferencji, jak i wolnych słuchaczy. Konferencja oraz wydarzenia artystyczne i dydaktyczne jej towarzyszące, tj. koncerty, warsztaty, lekcje mistrzowskie, przyniosą szeroki rezonans nie tylko w środowisku akademickim, ale i artystycznym w ogóle.
Organizatorzy:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Koordynatorzy merytoryczni wydarzenia:
prof. dr hab. Monika Karwaszewska
dr Mirosław Pachowicz
Osoba do bezpośredniego kontaktu:
prof. dr hab. Monika Karwaszewska
m.karwaszewska@amuz.gda.pl
tel. +48 58 300 92 58